July 15, 2024

До анонсу macOS 13 Ventura багато хто говорив про те, що нова настільна операційна система Apple принесе із собою не так багато нововведень. Була думка, що в компанії зосередяться на підвищенні продуктивності та швидкості роботи операційної системи, а як основні фішки виступатимуть різні інтерфейсні правки та розширення вже існуючих можливостей.

Огляд macOS 13 Ventura — Головні фішки та що нового

Після анонсу macOS 13 Ventura стало зрозуміло, що мережеві джерела помилилися в низці моментів. З одного боку, оновлення справді не принесло з собою жодних справді кардинальних змін. Однак у новій macOS виявилося щонайменше кілька цікавих нововведень, які в перспективі можуть полегшити процес роботи за комп’ютером. Принаймні деяким користувачам. Як приклад можна навести оновлену багатозадачність. Якийсь час тому Apple почала розповсюджувати першу бета-версію macOS 13.

Тестове складання призначене в першу чергу для розробників. Однак за бажання її можуть встановити і “прості” користувачі. Серед перших випробувати всі фішки нової macOS вирішили і ми. Про найцікавіші особливості нової операційної системи для Mac розповімо у цьому огляді.

1. Stage Manager або покращена багатозадачність

Огляд macOS 13 Ventura — Головні фішки та що нового

Найпомітнішим нововведенням, що сталося у macOS 13, стала оновлена ​​багатозадачність. По суті Apple створила власну альтернативу різним менеджерам вікон. Після увімкнення функції Stage Manager або «Менеджер розташування» відкриті вікна під час згортання автоматично «складаються» у вигляді об’ємних стопок у лівій частині екрана. При цьому в стопку можна скласти одразу кілька програм. Для цього на екрані потрібно просто відкрити кілька програм одночасно.

Вмикається функція Stage Manager у Пункті керування . Там же можна налаштувати постійне відображення або приховування панелі з вікнами – за аналогією з прихованням Dock.

Якщо говорити про враження, то поки що ідея зі стосами з вікон виглядає швидше незвично. Причому про це говорять практично всі, хто вже встиг випробувати macOS 13. За минулі роки активні користувачі Mac встигли сформувати певні звички роботи з вікнами, а після появи Stage Manager їх потрібно міняти.

Чи зможе нова функція підвищити продуктивність, як казали представники Apple, сказати складно – тут покаже лише час. Однак радує, що Stage Manager працює на всіх Mac, які можна оновити до MacOS 13.

2. Оновлені системні налаштування

Огляд macOS 13 Ventura — Головні фішки та що нового

Якщо про Stage Manager багато користувачів поки просто не сформували певну думку, то про нові Системні налаштування чимала кількість macOS 13, що встановили, відгукується як мінімум прохолодно. Але в більшості випадків власники Mac відверто лають це нововведення. Нам воно теж не надто сподобалося. “Старі” Системні налаштування, можливо, вже не виглядали так стильно, але вони були більш простими та зрозумілими.

То що зробила Apple? Якщо коротко, то Системні налаштування в macOS 13 стали зовні дуже нагадувати аналогічне меню, яке є в iOS та iPadOS. Дизайнери Apple буквально повністю перенесли цей блок із мобільних пристроїв у настільну операційну систему. Зберігся як зовнішній вигляд, так і логіка меню.

3. Прожектор

Огляд macOS 13 Ventura — Головні фішки та що нового

Невеликі, але корисні нововведення відбулися у Spotlight. Були покращені пропозиції, а сам пошук тепер здійснюється за повідомленнями, нотатками та файлами. Крім цього, у Spotlight з’явилася підтримка швидкого перегляду — якщо натиснути Пробіл, то відкриється вікно Quick View. Остання опція працює не лише для зображень, а й, наприклад, для текстових документів.

Крім цього через Spotlight у macOS 13 користувачі зможуть швидше виконувати деякі рутинні завдання, такі як встановлення будильника, запуск таймера, активація режиму фокусування тощо.

4. Живий текст

Живий текст

Функція Live Text була покращена і в macOS 13. Apple збільшила кількість мов, що підтримуються, включивши до переліку українську мову. Завдяки цій опції користувачі зможуть швидко копіювати текст із зображень та відео. Крім цього підтримуються так звані швидкі дії – за наявності на картинці номера телефону власники Mac зможуть виділити його і буквально в один натиск зробити дзвінок.

5. Нові програми

У macOS 13 компанія Apple додала кілька стандартних програм. Серед «новинок» є Годинник та Погода. За своїми функціональними можливостями програми не відрізняються від тих, які вже давно присутні в iOS. Apple адаптувала інтерфейси програм під великий екран комп’ютера.
До речі, у першій бета-версії нові програми працюють не дуже стабільно. Наприклад, може вилітати таймер, а в погоді частина інтерфейсу не переведена на українську. Однак у майбутньому Apple обов’язково виправить ці недоліки.

6. iPhone як зовнішній Web-камери

iPhone як зовнішній Web-камера

Цікавою особливістю macOS 13 стала можливість використання iPhone як зовнішньої Web-камери. Поки що така можливість є лише у FaceTime. Однак у майбутньому ситуація може змінитися, і подібна опція з’явиться в інших додатках. Наприклад, у Zoom або Skype.

При використанні iPhone як зовнішньої Web-камери якість зображення помітно зростає. Крім цього власникам Mac стають доступні додаткові режими та налаштування. Зокрема, можна активувати режим у центрі уваги, завдяки чому обличчя користувача завжди буде розташовуватися в центрі екрана.

Однак більший інтерес викликає режим під назвою Desk View. Після його активації на iPhone включається ультраширока камера, яка паралельно з «основним» потоком демонструє все, що відбувається на столі, перед монітором.

7. Дрібні зміни у додатках

Дрібні зміни у додатках

Як завжди, у новій версії macOS компанія Apple внесла безліч дрібних змін до вже існуючих програм. Наприклад, у Пошті з’явився розумний пошук та функція відкладеного відправлення листів, у Safari була додана синхронізація розширень між різними платформами, а активні користувачі iMessage у macOS 13 зможуть видаляти та редагувати вже надіслані повідомлення. Щоправда, остання опція працює лише у нових системах.

Висновки

Якщо резюмувати все сказане вище, то macOS Ventura є непоганим «проміжним» оновленням. Apple продовжує розвивати свою настільну платформу. Однак, як і у випадку з іншими операційними системами, останнім часом компанії все складніше вигадувати якісь глобальні нововведення. Все це призводить до того, що в системі з’являється все більше дрібних новацій.

На даний момент ще рано говорити про швидкість роботи та продуктивність нової macOS. Однак під час тестування нової операційної системи жодних серйозних підвисань помічено не було. Суб’єктивно macOS 13 працює приблизно так само, як і macOS Monterey.

About Author

Doctor Apple

Doctor Apple – це професіонал своєї справи. Має великий досвід у технічних оглядах. Він просунутий користувач техніки Apple. У його арсеналі є iPhone, MacBook, Magic Mouse, Apple Watch, iPad, Air Pods, iMac та деякі інші аксесуари від Купертіно.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *