July 15, 2024

Шолом змішаної реальності офіційно вийшов у США 2 лютого 2024 року.

Він відрізняється від усіх шоломів віртуальної та доповненої реальності, випущених до цього. Apple позиціонує Vision Pro як перший пристрій для просторових обчислень. Так у компанії називають робочий процес, коли видно і реальний світ, і вікна віртуальних програм. Насправді, Microsoft розвивала цей напрямок з 2016 року, але комерційного успіху поки що не досягла.

Я розповім, навіщо потрібний шолом, де його можна дістати і що про нього говорять перші власники та оглядачі.

Де купити і коли з’явиться у продажу

Насамперед гарнітура стала доступною в США — попереднє замовлення почали розсилати вже 2 лютого. Але купити шолом поки не можна навіть там: весь перший тираж у 200 000 моделей вже розкупили , термін другої поставки не розкривають.

Поки незрозуміло, коли такий шолом зь’явиться в Україні. Мабуть вже найближчим часом великі мережі почнуть завозити цей шолом, так як і реселлери. Наприклад, ми знайшли шолом тількі по попередньому замовленні за 205990 грн. Скільки потрібно чекати – невідомо.

До  того ж навіть у США шолом не продається у звичайних магазинах електроніки — лише на замовлення через сайт Apple або у фірмовому роздробі. При покупці Apple вимагає відсканувати обличчя Айфон з Face ID. Це потрібно, щоб визначити форму обличчя та підібрати подушку-перехідник відповідної форми, а також замовити додаткові лінзи з діоптріями, якщо потрібно.

Apple вимагає сканування обличчя у кожного покупця, щоб покласти в комплект відповідну подушку. Але, здається, компанія просто порівнює обличчя з популярними типажами та формами та вибирає найближчу відповідну. Купити другу подушку для іншої людини можна окремо за 29$. Джерело: apple.com

Apple вимагає сканування обличчя у кожного покупця, щоб покласти в комплект відповідну подушку. Але, здається, компанія просто порівнює обличчя з популярними типажами та формами та вибирає найближчу відповідну. Купити другу подушку для іншої людини можна окремо за 29$. Джерело: apple.com

Що таке Vision Pro

Vision Pro – шолом змішаної реальності . Це не зовсім VR і не зовсім AR. Він може працювати у двох режимах: повністю приховувати реальний світ чи доповнювати його цифровими елементами. Перемикатися між режимами можна за допомогою коліщатка Digital Crown. Щоб приховати, розмити реальний світ або, навпаки, виявити його, потрібно прокрутити коліщатко.

Усередині гарнітури  – цілий комп’ютер на чіпі M2 Ultra, як у ноутбуках та комп’ютерах Apple. Шолом працює повністю автономно – можна, наприклад, телефонувати, дивитися фільми, грати або користуватися браузером. Можливе підключення до Макбука – тоді Vision Pro працює як монітор, відкриваючи вікна прямо у повітрі перед користувачем.

Для кожного ока всередині встановлені окремі екрани MicroLED. Це найпросунутіша технологія дисплеїв на даний момент, яка перевершує OLED за яскравістю, чіткістю, надійністю і при цьому не поступається за контрастністю та кольоропередачею. Також Vision Pro постійно відстежує очі користувача за допомогою сучасних сенсорів.

У просторі навколо себе можна відкрити скільки завгодно вікон та реорганізовувати їх клацанням пальців. Точніше, щипком. Джерело: techcrunch.com

У просторі навколо себе можна відкрити скільки завгодно вікон та реорганізовувати їх клацанням пальців. Точніше, щипком. Джерело: techcrunch.com

Зовні  – скляна панель, під якою приховані камери та зовнішній AMOLED-дисплей. Камери відстежують руки власника та передають зображення реального світу на внутрішні екрани. А зовнішній дисплей відображає анімацію, або очі користувача, щоб полегшити спілкування з людьми.

Управління шоломом відбувається за допомогою коліщатка Digital Crown, кнопки на корпусі, а також жестів. Щоб клацнути на віртуальному екрані, достатньо торкнутися великим пальцем вказівного. За відгуками жести зчитуються ідеально.

Як курсор використовуються очі користувача. Щоб вибрати елемент на екрані, достатньо зосередити погляд на потрібній кнопці.

Також до Vision Pro можна підключити мишу та клавіатуру, якщо треба попрацювати з текстом.

Характеристики Vision Pro

Дозвіл одного внутрішнього екрануБлизько 3660 × 3142, або 23 мільйони пікселів
Об’єм внутрішньої пам’яті256 ГБ / 512 ГБ / 1 ТБ
ПроцесорM2 Ultra для обчислень;
R1 для функцій змішаної реальності
Оперативна пам’ять16 Гб
КамериДві основні;
шість для відстеження оточення;
чотири для відстеження очей та міміки;
дві камери TrueDepth
датчикLiDAR;
датчик мерехтіння;
датчик освітлення;
Optic ID — розблокування зіниці
АудіоПросторове, з відстеження голови;
шість мікрофонів
Підтримувані форматиAAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos
Вага600-650
Акумулятор3166 мА·год , в комплекті адаптер на 30 Вт. Понад дві години автономної роботи

Дизайн

Корпус з алюмінію та скла. Vision Pro – однозначно найестетичніший шолом на ринку. Усі найближчі аналоги виготовлені з матового пластику і виглядають на обличчі незграбно. У Apple вийшов футуристичний, але гармонійний дизайн, який хоча б намагається вписатися в обриси людського обличчя.

Через це маска вийшла важчою, ніж могла б , але не настільки, щоб від неї швидко втомлювалася шия. До  того ж Apple ретельно продумала систему кріплення, щоб рівномірно розподіляти вагу між обличчям та потилицею.

Ще зовнішнє скло глянсове, тож збирає відбитки пальців. З собою точно доведеться носити комплектну ганчірочку з мікрофібри.

Екран ззовні. Під переднім склом знаходиться яскрава OLED-панель . Це головна дизайнерська знахідка Apple: якщо поряд хтось є, шолом сканує очі користувача та транслює їхнє зображення зовні. Передбачається, що так співрозмовникам у реальному світі комфортніше спілкуватись із людиною.

Але у перших оглядачів екран викликає ефект зловісної долини , тому що людські очі на ньому – 3D-проекція , створена шоломом. Норми етикету під час спілкування в шоломі поки що не встояли. Можливо, у майбутньому для всіх звично розмовлятиме з колегами чи рідними, не знімаючи маску.

У режимі віртуальної реальності, коли навколишній світ прихований, екран показує абстрактні кольори, що переливаються. Але при наближенні людини шолом автоматично включає зовнішні камери, щоб користувача не застали зненацька.

Іноді від віртуальних очей поверх справжніх стає незатишно. Джерело: techcrunch.com

Іноді від віртуальних очей поверх справжніх стає незатишно. Джерело: techcrunch.com

Акумулятор кріпиться дротом зовні. Це головний дизайн-компроміс , на який пішла Apple. Щоб пристрій був легшим і менше нагрівався, батарею винесли у зовнішній блок. Причому до шолома він підключається унікальним магнітним конектором, тому використовувати будь-який інший пауербанк не можна.

Сам батарейний блок заряджається  USB-C за допомогою комплектного адаптера на 30 Вт.

Зручність використання

Комплектація. У коробці Vision Pro – цілий конструктор:

 1. Сам шолом.
 2. Два кріплення на голову: еластичне тканинне з реклами і зручніше — на липучках і з додатковою лямкою на маківці.
 3. Тканинний чохол для зовнішнього екрану.
 4. Дві накладки на місце контакту з обличчям — одна менша, друга більша, щоб краще блокувати світло зовні.
 5. Ганчірка з мікрофібри.
 6. Акумулятор із незнімним кабелем.
 7. Адаптер живлення 30 Вт.
 8. Кабель USB-C — USB-C для зарядки батарейного блока.

Додаткові аксесуари:

 1. Магнітні лінзи із діоптріями. Купуються окремо, тому що використовувати шолом у окулярах неможливо.
 2. Кейс мандрівника. Дозволяє перевозити гарнітуру, зарядний блок з кабелем та дроти.
Базовий набір Vision Pro без додаткових аксесуарів. Джерело: apple.com
Базовий набір Vision Pro без додаткових аксесуарів. Джерело: apple.com
Базовий набір Vision Pro без додаткових аксесуарів. Джерело: apple.com
Базовий набір Vision Pro без додаткових аксесуарів. Джерело: apple.com
Базовий набір Vision Pro без додаткових аксесуарів. Джерело: apple.com
Базовий набір Vision Pro без додаткових аксесуарів. Джерело: apple.com
Базовий набір Vision Pro без додаткових аксесуарів. Джерело: apple.com

1/4 _ _Базовий набір Vision Pro без додаткових аксесуарів. Джерело: apple.com

Кріплення на голову представлене у вигляді двох видів лямок: звичайної та подвійної. Перша охоплює лише потилицю, а подвійна оперізує голову ще й зверху, щоб шолом менше тиснув на обличчя.

Для шолома пристрій важкий , і якщо не використовувати його з подвійним кріпленням, він може перевішувати голову вперед і втомлювати шию. Найближче порівняти його можна з великим iPad Pro на 12 дюймів – той також важить близько 650 грамів. Носити Айпад на обличчі захоче не кожен.

Користувач може вибрати сам, що йому важливіше – стан зачіски або обличчя без червоних слідів від маски та здорова шия.

Подвійне кріплення чимось схоже на собачу шлейку і поставляється в комплекті. Окремо таке можна докупити за 100$. Джерело: apple.com

Подвійне кріплення чимось схоже на собачу шлейку і поставляється в комплекті. Окремо таке можна докупити за 100$. Джерело: apple.com

Сценарії використання. Деякі оглядачі зі США отримали свої Apple Vision кілька тижнів тому. Вони повідомляють, що після довгого використання вони знайшли для нього кілька застосувань:

 1. Робота за комп’ютером Якщо підключити шолом до ноутбука, можна відкрити кілька великих і чітких вікон прямо в повітрі і працювати як з декількома моніторами. Це не втомлює і робить робочий процес комфортнішим.
 2. Здзвони. Датчики всередині шолома сканують очі та обличчя користувача, щоб створити реалістичний 3D-аватар . Незважаючи на те, що співрозмовники бачитимуть не вас, а проекцію, всі емоції та міміка передаються точно, персонаж відчувається живим.
 3. Спогади та віртуальний туризм. Якщо натиснути кнопку на шоломі він зробить об’ємне фото оточення. Після цього кадр можна відкрити і “опинитися в моменті”. Це працює з панорамними фотографіями, знятими на iPhone Pro з датчиком LiDAR. Тому Vision Pro дозволяє опинитися там, де вас насправді не було.
 4. Перегляд фільмів. Екрани Vision Pro досить чіткі, щоб відчуття від перегляду фільмів не поступалися тим, що дарує справжній домашній кінотеатр. Тільки тут можна зробити зображення будь-якого розміру. Один мінус — усією родиною у віртуальному кінозалі розміститися не вдасться.
На дзвінках у Vision Pro за вас братиме участь так звана Персона, ваш цифровий аватар. З мімікою у персон все добре, але з волоссям вони часто промахуються - у двох чоловіків на цій картинці насправді різні зачіски. Джерело: macdailynews.com

На дзвінках у Vision Pro за вас братиме участь так звана Персона, ваш цифровий аватар. З мімікою у персон все добре, але з волоссям вони часто промахуються – у двох чоловіків на цій картинці насправді різні зачіски. Джерело: macdailynews.com

Vision OS. Працює чудово, а зовні нагадує iPad OS. Проблеми є з підтримкою додатків — на гарнітурі поки що офіційно немає Spotify, Netflix інших популярних стрімінгів.

Ще YouTube та інші відеостримінги не підтримують відтворення 3D або 360-відео  – але його напевно додадуть у майбутньому.

Apple не приховує, що Vision OS надихнута iPad OS. Джерело: apple.com

Apple не приховує, що Vision OS натхненна iPad OS . Джерело: apple.com

Система охолодження є, але про неї практично нічого не відомо. Працює вона тихо , першим оглядачів не вдалося запустити вентилятори навіть при інтенсивному навантаженні.

Час автономної роботи  – близько двох з половиною годин. Користуватися шоломом можна і під час заряджання, так що вдома можна опрацювати в ньому хоч цілий день. Для цього треба під’єднати блок з акумулятором до шолома, а сам блок вставити зарядку по  USB-C .

Ігри. Купувати гарнітуру за такі гроші для гри в шахи або Sasquatch! у доповненій реальності – сумнівне рішення. На це вказують і огляди:  грати у Vision Pro можна, але нема в що.

Але для більш якісних відчуттів та ігрового досвіду краще зупинитися на Meta Quest 3 або HTC Vive Pro, сумісні з величезною бібліотекою VR-ігор зі Steam.

Порівняння з іншими шоломами

Apple заявляє, що Vision Pro – пристрій нового класу, тому його не можна порівнювати з популярними шоломами на зразок Meta Quest 3 . Втім, це не зовсім правильно: Microsoft показує прототипи власного аналога з 2016 року. Microsoft HoloLens вміє все те ж , що й окуляри від Apple, але поки не дістався відкритого продажу.

Незважаючи на різницю в позиціонуванні, ми  все ж таки порівняємо Apple Vision Pro з двома найбільш просунутими шоломами. Щоб було зрозуміліше, ніж він, власне, відрізняється.

Meta Quest 3  – автономний VR-шолом , який за формою та габаритами можна порівняти з Apple Vision Pro. Він теж орієнтується у просторі за допомогою зовнішніх камер, теж може розміщувати віртуальні вікна з програмами поверх реального світу і теж сприймає керування жестами. А ще підтримує безліч ігор із вбудованого цифрового магазину або при підключенні до ПК.

Він коштує близько 500 $, тобто в сім разів дешевше, ніж шолом Apple.Втім, це виправдано: за потужністю, якістю матеріалів та кількістю просунутих технологій він сильно відстає від Vision Pro. Ось основні відмінності від пристрою Apple:

 1. Корпус зроблений із пластику, а зовні – глуха панель із камерами. Людина в шоломі бачить навколишній світ, але людям доведеться спілкуватися з беземоційним «забралом». Натомість шолом Meta на 100 грамів легший, ніж Vision Pro, який виготовлений з металу та скла.
 2. Якість внутрішніх екранів гірша. Роздільна здатність нижче майже в чотири рази, а проста РК-технологія не дозволяє відображати таку ж контрастну і насичену картинку, як просунутий MicroLED.
 3. Зовнішні камери гірші. У шоломі видно кольорове зображення навколишнього світу, чіткості вистачає навіть для того, щоб читати книгу або відповідати на повідомлення на смартфоні. Камери Apple Vision не так сильно залежать від хорошого освітлення і, у поєднанні з якіснішими екранами, формують більш чітку, реалістичну картинку. До  того ж потужніший процесор краще «зшиває» зображення із зовнішніх камер, тому воно не деформується і не пливе при рухах головою.
 4. Процесор Meta Quest 3 набагато слабший, ніж M2 Ultra. Тут встановлений мобільний чіп від Qualcomm — за потужністю приблизно як флагманський смартфон. У  той же час, Apple Vision Pro можна використовувати для професійного монтажу відео та інших вимогливих завдань, його потужність на іншому рівні.
 5. До Meta Quest 3 додаються фізичні контролери. Шолом також сприймає жести, але не так точно, як Vision Pro, і не вміє точно відстежувати зіниці користувача. Тож фізичними контролерами у кожній руці керувати системою зручніше.
 6. Meta Quest 3 не підтримує лінзи з діоптріями. Людям з неідеальним зором доведеться надягати шолом поверх окулярів. Найчастіше це незручно і призводить до жорсткішого ефекту заколисування та втоми очей.

HTC Vive Pro 2. Найсучасніший класичний VR-шолом на ринку. Це зовсім інший пристрій, який справді складно порівнювати з Apple Vision Pro. Ось його особливості:

 1. Це дротовий шолом – він не працює без підключення до потужного ПК на Windows.
 2. Тут нема доповненої реальності. Vive Pro 2 повністю відрізає користувача від реального світу та занурює у віртуальний. Це чудове рішення для ігор, але довго працювати в гарнітурі може бути некомфортно.
 3. У Vive Pro 2 просунутий трекінг всього тіла користувача. За допомогою зовнішніх станцій система відстежує положення користувача в кімнаті і точно переносить його рух у гру. Опціонально можна докупити контролери Valve Index, які сканують положення пальців, щоб взаємодія з віртуальним світом була максимально реалістичною.
 4. У Vive Pro 2 відмінні екрани, роздільна здатність у них вище – 4896 × 2448 проти 3660 × 3142 у Vision Pro. Проте картинка краще все одно у гарнітури від Apple за рахунок якіснішого дисплея.
 5. Vive Pro 2 важить 850 грамів – крім того, що за ним тягнеться довгий товстий кабель. Apple Vision Pro значно легше та зручніше.
About Author

Doctor Apple

Doctor Apple – це професіонал своєї справи. Має великий досвід у технічних оглядах. Він просунутий користувач техніки Apple. У його арсеналі є iPhone, MacBook, Magic Mouse, Apple Watch, iPad, Air Pods, iMac та деякі інші аксесуари від Купертіно.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *