July 15, 2024

Архіватори є одними з найнеобхідніших програм, які мають бути встановлені на комп’ютері будь-якого користувача. Сучасні архіватори, крім свого прямого призначення, можуть виконувати різні завдання, від тестування архівів на помилки до відправлення файлів електронною поштою та запису інформації на CD та DVD носії.

Прикладом однієї з таких програм може бути архіватор 7-Zip . Вдало поєднуючи в собі функції потужного архіватора і файлового менеджера, ця програма має дуже простий і інтуїтивно зрозумілий інтерфейс користувача, розібратися в якому зможе навіть недосвідчений користувач.

Але навіть у цьому немає необхідності, оскільки основні інструменти програми, функції тестування, розпакування та пакування доступні з контекстного меню Провідника, в яке вбудовується 7-Zip при інсталяції.

Отримати доступ до інших функцій, включаючи опції файлового менеджера, можна лише у головному вікні програми. В даний час архіватор 7-Zip займає друге місце за популярністю серед інших програм для архівації, поступаючись лише архіватор WinRAR.

Завантажити 7zip можна на офіційному сайті.

Основні переваги 7zip

Головною перевагою програми 7-Zip є її потужність та безкоштовність, а також уміння працювати з більшістю відомих архівів. Програма підтримує розпакування понад 20 типів архівів, включаючи найбільш відомі формати RAR, ISO та ZIP.

Крім розпакування, програма може створювати шість основних типів архівів, у чому набагато випереджає свого конкурента WinRAR, здатного створювати лише два типи архівів RAR та ZIP. Має 7-Zip та свій «фірмовий» формат 7z, який використовує вдосконалений алгоритм стиснення LZMA.

І хоча ступінь компресії багато в чому залежить від вихідних даних, з якими працює програма, її ефективність може на кілька порядків перевищувати ефективність компресії ZIP. Виконувати архівацію можна як з головного вікна програми, так і з контекстного меню Провідника, при цьому 7-Zip дозволяє гнучко налаштувати параметри стиснення, включаючи рівень і метод стиснення, а також за необхідності зробити 256-бітове AES або ZipCripto шифрування, встановивши пароль користувача.

Усього є шість рівнів стиснення. Зазвичай режиму «Нормальний», встановленого за умовчанням, цілком вистачає для якісної архівації.

Використання таких режимів, як «Максимальний» або «Ультра», виправдовує себе лише в тих випадках, коли доводиться упаковувати файли для довгострокового зберігання без потреби частого до них звернення.

Відмінною особливістю 7-Zip є вбудований файловий менеджер, що дозволяє окрім розпакування та пакування, копіювати, переміщати або видаляти файли та папки, створювати нові директорії, переглядати властивості об’єктів, додавати коментарі, розраховувати контрольну суму тощо.

Файли, що переглядаються, можна навіть редагувати, тільки для цього необхідно попередньо в налаштуваннях вказати програму, яка буде використовуватися як редактор за замовчуванням.

Як створити архів 7zip у Windows

Для створення архіву 7z найзручніше використовувати контекстне меню викликане правим кліком миші по об’єкту, який хочемо додати до архіву папки або файлу. У меню виберіть 7z далі “Додати до архіву”.

Якщо з якихось причин у вас 7zip не додано в контекстне меню, то для архівації потрібно запустити програму. У провіднику буде відображено доступні місця на комп’ютері, до яких програма має доступ.

Тут все працює як і у провіднику windows. Вкажіть шлях до об’єкта, що архівується (файла або папки). Лівою кнопкою миші виділіть об’єкти. Потім натисніть на кнопку в лівому верхньому кутку з великим зеленим плюсом і написом «Додати». Відкриється таке ж меню, як і у випадку з контекстним меню.

Основні елементи та опції для архівування в 7z

Тут багато опцій для створення архіву я розгляну основні. Праворуч від назви архіву знаходиться кнопка (квадратна з трьома точками) за допомогою якої можна вказати шлях, куди буде збережений файл архіву.

Формат архіву. Тут можна вибрати який формат ми хочемо:

 • 7z
 • приймає
 • wim
 • zip

Рівень стиску. Вибираємо, наскільки сильно хочемо стиснути файли. Чим сильніший рівень, тим менше місця на жорсткому диску потрібно для зберігання.

 • Без стиску
 • Швидкісний
 • Швидкий
 • Нормальний
 • Максимальний
 • Ультра

Перераховано від мінімального рівня до максимального. Без стиснення означає, що компресія не буде застосована просто файли будуть об’єднані в один. Врахуйте, що чим сильніше виберете рівень, тим більше навантаження на систему і більше часу знадобиться на створення архіву.

Метод стиснення краще використовувати за промовчанням. У сучасній версії це зараз LZMA2. Якщо хочете докладно розібратися в методах стиснення, то досліджуйте цей документ.

Опції:

 1. Створити архів SFX. Вибравши цю опцію ви створите архів, що саморозпаковується.
 2. Стискати відкриті для запису файли. Якщо ви хочете додати в архів файли, які відкриті на даний момент, то встановіть тут прапор. Якщо цього не зробити то файл буде додано до архіву, але не буде стиснутий.
 3. Видалити файли після стиснення. Думаю зрозуміло, що після завершення операції вихідні файли буде видалено.

Шифрування. Використовується для встановлення пароля на архів.

Шифрувати імена файлів. Вибір цієї опції робить архів недоступним для розуміння. Імена файлів будуть зашифровані і що саме знаходиться всередині архіву не буде зрозумілим.

Розбити на томи. Ще один корисний елемент керування. Служить для створення багатотомного архіву 7z, тобто розбиває файл на частини. Важливо, наприклад, якщо ви хочете щоб файл помістити на флешку відформатовану у файлову систему fat а архів займає більше 4 Гб. Або записати великий архів на CD або DVD диски.

Як розпакувати архів 7zip у Windows

Для розпакування архіву також зручніше використовувати контекстне меню. Клацніть правою кнопкою миші по архіву та виберіть варіант вилучення файлів.

Якщо ви хочете зробити це з основного вікна програми. то виберіть архів і натисніть кнопку в головному меню з великим знаком мінус синього кольору та написом «Вилучити».

Відкриється вікно в якому можна задати шлях для кінцевого збереження файлів, ввести пароль, якщо він був заданий при створенні і т.д.

За всіх своїх переваг, архіватор 7-Zip має і свої недоліки. Приміром, пошкоджені архіви 7z неможливо відкрити, ні переглянути. Навіть незначна зміна в архіві призводить до таких же результатів.

Аналогічний недолік проявляється при розпаковуванні багатотомних архівів, якщо один із них виявляється ушкодженим. Але, незважаючи на ці дрібні недоробки, 7-Zip, без жодного сумніву, можна віднести до однієї з найкращих та перспективних програм для роботи з архівами.

About Author

Doctor Apple

Doctor Apple – це професіонал своєї справи. Має великий досвід у технічних оглядах. Він просунутий користувач техніки Apple. У його арсеналі є iPhone, MacBook, Magic Mouse, Apple Watch, iPad, Air Pods, iMac та деякі інші аксесуари від Купертіно.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *